Paziņojumi

29.06.2023 15:34
Sadzīvē dažādu iemeslu rezultātā rodas tekstilizstrādājumu atkritumi - mainās mode, maināmies paši, bērni izaug utt. Un rodas jautājums: kur likt mums it kā nevajadzīgos, bet lietošanai derīgos izstrādājumus. No dabīgām izejvielām – vilnas, kokvilnas, zīda, lina - izgatavotie tekstilizstrādājumi ar laiku sadalīsies, bet no sintētiskām izejvielām - poliestera, poliamīda, akrila, elastāna u.c. - nonākot atkritumos, vēl ilgi aizņems poligonu platības.

Vēlams pašiem vairs nevajadzīgos, bet lietošanai vēl derīgus tekstilmateriālus atdot labdarībai. Šim mērķim, sadarbojoties atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumam SIA “Eco Baltia vide”, izlietoto iepakojumu apsaimniekošanas uzņēmumam AS “Latvijas zaļais punkts” un vides pakalpojumu uzņēmumam SIA “Clean R”, Latvijā izvietoti tekstila šķirošanas konteineri.

Liepājā un tuvākajā apkārtnē tekstila šķirošanas konteineri izvietoti:

Liepājā, Ziemeļu ielā 13 (3 konteineri);

Liepājā, atkritumu šķirošanas laukumā Ezermalas ielā 11;

Liepājā, Tirgus ielā 22;

Liepājā, Pulkveža Brieža ielā 14;

Grobiņā, Jaunatnes ielā 16;

Grobiņā, Lielā ielā 74;

Grobiņā, Lielā ielā 90;

Grobiņas pagastā, poligonā “Ķīvītes”.

 * Tekstila šķirošanas konteineri pieejami publiskai lietošanai ikvienam iedzīvotājam, un tajos var ievietot visa veida apģērbus, apavus un mājas tekstilu.

* Tekstilizstrādājumiem jābūt tīriem, sausiem un bez pelējuma. Lai tie būtu derīgi atkārtotā apritē, būtiski, ka sašķirotie tekstilizstrādājumi nav bijuši saskarsmē ar ķīmiskām vielām, tostarp motoreļļām un sadzīves ķīmiju, kā arī nav sadriskāti.

* Tekstilu konteineros jāievieto cieši aizsietā maisā.

* Kopā ar tekstilu nav šķirojami cita materiāla izstrādājumi, piemēram, gumijas zābaki, plastmasas slēpju zābaki, kā arī rotaļlietas.

* Par pareizi sašķirotu atkritumu izvešanu iedzīvotājiem nav jāmaksā. Tātad: jo vairāk konteineru šķirošanai, jo mazāk atkritumu jāmet kopējā, sadzīves atkritumu maksas konteinerā.

* Iedzīvotāju sašķirotais tekstils tiek nogādāts uz SIA “Eco Baltia vide” šķirošanas centru Tukumā, kur to sašķiro vairāk nekā 30 frakcijās – atbilstoši veidam, materiālam, kvalitātei un citiem faktoriem.

* Pēc tam tiek meklētas iespējas apģērbam nonākt atkārtotā apritē, lai novērstu to nonākšanu poligonā.

* Tekstila šķirošana Eiropas Savienībā būs obligāta no 2025.gada.

* Plašāka informācija par pareizu tekstila šķirošanu pieejama: www.ecobaltiavide.lv un www.tekstils.lv . 

Drīkst mest:

  • Tīru apģērbu;

  • Tīrus apavus;

  • Mājas tekstilu ( aizkari, segas, palagus, galdautus, u.c.)

Nedrīkst mest:

  • Netīru, ar sadzīves ķīmiju, motoreļļām notraipītu;

  • Mitru, netīru, pelējošu;

  • Saplēstu vai apģērba atgriezumus;

  • Bērnu rotaļlietas