Paziņojumi

30.09.2022 15:15
Ekonomiski izdevīgāk ir apkures sezonu sākt savlaicīgi, sistēmā ļaujot cirkulēt ūdenim ar ne pārāk augstu temperatūru - lai telpas neatdzistu. Dārgāk izmaksās atdzisušu telpu uzsildīšana, jo tam būs nepieciešams vairāk siltumenerģijas.

Ja telpās ir auksts vai tās grūti piesildīt, problēma var būt mājoklī - tas pārāk ātri atdziest. Siltuma zudumus caur logiem, durvīm u.c. var mazināt ar salīdzinoši vienkāršiem paņēmieniem:

Plastmasas logi jānoregulē.

Koka logu rāmja malās var ielikt pašlīmējošās blīvgumijas.

Ārdurvju hermetizēšanai ieteicams iegādāties pašlīmējošās birstes, kuras pielīmē iekšpusē pie durvīm. Šīs birstes izveido gaisa valnīti, kas nelaiž ārā silto gaisu, bet iekšā – auksto.

Pamatojoties uz mājas kontaktpersonu iesniegumu vai dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu, apkuri mājai iespējams pieslēgt tai vēlamā laikā. Nav noteikumu par vidējo gaisa temperatūru, kas noteiktu vienotu apkures pieslēgšanas vai atslēgšanas kārtību.

 

Termoregulators - palīgs komfortablas temperatūras uzturēšanai un ekonomēšanai

Saulainā laikā telpas, kas izvietotas ēkas dienvidu pusē, iesilst vairāk, kamēr telpās, kur saule iespīd mazāk, nepieciešamība pēc apkures ir lielāka. Ir vairāki risinājumi, kā sabalansēt gaisa temperatūru daudzdzīvokļu mājās, vienlaikus samazinot rēķinu.

Ēkās uzstādītie siltummezgli (ISM) nodrošina automātisku siltumenerģijas temperatūras regulēšanu ēkā. ISM pēc dzīvokļu īpašnieku pieprasījuma tiek ieregulēti vēlamie temperatūras režīmi ēkai un tie var atšķirties dienas un nakts laikā. Turklāt automātiski regulējamie ISM nodrošina konstantu temperatūru telpās, mainoties āra gaisa temperatūrai. Ja āra gaisa temperatūra paaugstinās virs ISM iestatītās temperatūras, ISM automātiski izslēdzas, bet, āra gaisa temperatūrai pazeminoties, ieslēdzas. Tas dod iespēju izmantot apkuri tikai tad, kad nepieciešams, un attiecīgi samazināt maksājumus par siltumenerģiju.

Ja ISM regulē temperatūras režīmu visai ēkai, tad temperatūras regulēšanu dzīvokļos nodrošina uz radiatoriem uzstādīti termoregulatori (obligāti nepieciešami mājās, kurās izbūvēta horizontālā apkures sistēma vai vertikālā apkures sistēma ar alokatoriem).

Termoregulators ir ierīce, kas aprīkota ar termostatu jeb vārstu, kurš reaģē uz temperatūras izmaiņām vidē, kurā tas atrodas. Termoregulators ļauj iedzīvotājiem pašiem regulēt temperatūru savā dzīvoklī un maksāt par siltumu mazāk.

Katrs iestatījums termoregulatorā atbilst konkrētai temperatūrai. Skaitļi no "1" līdz "5" attiecas uz noteiktiem temperatūras diapazoniem:

"1"- 12 ℃ (koridors);

"1,5" - 14 ℃ (telpas nakts laikā);

"2"- 16 ℃ (guļamistaba);

"2,5"- 18 ℃ (virtuve, ēdamistaba);

"3" - 20 ℃ (viesistaba, dzīvojamā istaba);

"3,5" - 22 ℃ (bērnistaba);

"4" - 24 ℃ (vannas istaba);

"5" - 28 ℃.

Lai termoregulatori pildītu savu uzdevumu, tos jāuzstāda katram apkures radiatoram. Un svarīgi to izdarīt tehniski pareizi, lai neizjauktu ēkas iekšējās sistēmas balansu. Tādēļ visus ar apkures sistēmas remontu vai pilnveidošanu saistītos darbus vislabāk ir uzticēt pieredzējušiem speciālistiem.

 

Viens no ekonomijas pamatnosacījumiem - pareiza vēdināšana

* Ilgstoši nevajadzētu atstāt PVC logus tā sauktajā ziemas vēdināšanas režīmā. Lai nodrošinātu efektīvu vēdināšanu, ieteicams divas līdz četras reizes dienā plaši atvērt logus uz aptuveni 5 minūtēm. Turklāt – pirms atvērt logu, jāaizgriež radiatora termoregulators.

* Sildķermeņiem jābūt atklātiem. Gari un biezi aizkari, mēbeles, kas aizklāj jeb atrodas tuvu sildķermenim, rada apgrūtinājumu gaisa cirkulācijai telpā. Nav ieteicams aizklāt radiatorus arī, žāvējot uz tiem veļu.

* Durvīm un logiem ir jābūt blīvi aizvērtiem. Nedrīkst pieļaut, ka siltums izplūst no dzīvokļa.

* Apkures sezonas laikā kāpņu telpas ārdurvis un logus (arī pagrabā) ilgstoši nedrīkst turēt atvērtus.

* Jāseko, lai atkritumu stāvvads nestāvētu atvērts (ēkās, kur tāds ir).

*Gadījumā, ja sildķermenī ir dzirdama "burbuļošana", nekavējoties jāveic atgaisošana.

 

Diennaktī var aizpilēt 10 litri

Lai taupītu energoresursus un samazinātu izdevumus, ieteicams veikt arī karstā ūdens ekonomijas pasākumus:

* Koriģēt ūdens izmantošanas paradumus – krānu atgriezt tikai tad, kad tas ir vajadzīgs.

* Ekonomēt iespējams, vannas vietā izvēloties dušu.

* Svarīga ir energoefektīva ūdens jaucējkrāna izvēle vai aeratora uzstādīšana pašreizējam jaucējkrānam. Aerators ir jaucējkrāna uzgalis, kurā ūdens tiek sajaukts ar gaisu, tā panākot pat līdz 50% ūdens ekonomiju.

* Pilošs krāns palielina ūdens patēriņu līdz 10 litriem dienā.