Paziņojumi

22.02.2018 09:56
Pēdējo dienu laika prognozes liecina par stipra sala tuvošanos Latvijai. Iespējams, februāra beigās un marta sākumā sagaidīsim ne tikai šīs ziemas zemāko gaisa temperatūru, bet arī dziļāko sniegu. Siltuma saglabāšana un uzturēšana mājoklī – ir svarīgākais uzdevums, lai šādos laika apstākļos mājas komunikāciju sistēmas funkcionētu un iedzīvotāji justos ērti un droši.

Mēs gatavojamies. Kopīgi ar namu pārziņiem pārrunājam tās aktualitātes, kurām noteikti jāpievērš uzmanību. Zinām, kurās mājās ir ūdens sistēmu aizsalšanas risks, kurās uz jumtiem veidojas sniega sastrēgumi. Mudinām māju vecākos ieskatīties māju bēniņos un palīgtelpās, lai būtu droši, vai visi logi un lūkas ir aizvērtas un pārliecināties, ka šajās telpās neveidojas caurvējš, apskatīt visas ventilācijas spraugas, kabeļus, vadus, bēniņu logus, pārbaudīt jumtus, pretslīdes materiāla krājumus. Tas viss ir jāizdara līdz salam.

Strauja aukstuma tuvošanās pastiprināti liek pievērst uzmanību arī ugunsdrošībai mājās ar malkas apkuri vai citiem sildīšanās līdzekļiem, piemēram, elektriskajiem radiatoriem un tml. Praktiskais risinājums ir dzīvojamo telpu aprīkošana ar dūmu detektoriem, kas brīdinātu cilvēkus par izcēlušos ugunsnelaimi un ļautu tiem paspēt pamest degošās telpas. Šīs „kamanas“ aktīvi darinājām jau vasarā un šobrīd ar ierīcēm esam aprīkojuši lielāko daļu LNA pārvaldībā esošo namu kāpņu telpas.

Vislielāko diskomfortu ziemā, protams, rada ūdensvadu aizsalšana. Ja ūdensvada caurules nav siltinātas, tad, gaisa temperatūrai noslīdot zem mīnus 10 grādiem, tās var aizsalt ne tikai zemē, bet arī neapdzīvotās un nekurinātās iekštelpās. Kā viena no metodēm, kas var palīdzēt liela sala laikā, ir neliela daudzuma nepārtrauktas ūdens plūsmas nodrošināšana, atverot krānus. Ilgstoša un liela sala laikā, aukstums ar laiku tiek cauri arī siltumizolācijas materiālam. Ja caurulē tiek nodrošināta nepārtraukta ūdens plūsma, tajā esošais ūdens neatdziest un nepārvēršas ledū. Turklāt tas būs arī lētāk, kā izmaksas par aizsalušu cauruļu likvidēšanu un neērtībām ūdens padeves pārtraukuma dēļ.

Ja nu tomēr ūdensvads ir aizsalis un ar aizsalumu esat nolēmuši tikt galā pašu spēkiem, tad atkarībā no caurules materiāla, var mēģināt sasalumu atkausēt ar karstu ūdeni, smiltīm, fēnu vai sildītāju ar novirzītu gaisa plūsmu. Nekādā gadījumā cauruļu atkausēšanai nedrīkst izmantot atklātu liesmu. Īpaši svarīgi tas ir, ja caurules ir no plastmasas vai izolētas ar uguns nedrošiem materiāliem.

Protams, gadu gaitā esam meklējuši risinājumus kā izbēgt no šādiem negadījumiem. Iesakām iedzīvotājiem izmantot modernās tehnoloģijas – tā sauktos sildkabeļus, kas nodrošina siltuma uzturēšanu komunikāciju tīklos. Tādi ir uzstādīti vairāku vecās apbūves namu ūdens sistēmās. Arī šajos gadījumos jāvienojas, kurš mājā būs atbildīgais un laikus ieslēgs un izslēgs apsildi.

Vienlaikus jāsaprot, ka ūdens un kanalizāciju tīkla aizsalšanu visbiežāk konstatējam namos, kuros ir tukši dzīvokļi vai ēka daļēji apdzīvoti.Jau tagad prognozējam, ka varētu rasties problēmas ar iekļūšanu tukšajos īpašumos, lai piekļūtu aizsalušajiem posmiem. Te nu nestrādā nekas cits kā tikai savstarpēja iedzīvotāju komunikācija un uzticēšanās. Ja plānojat būt ilgstošā prombūtnē, tad īpašumā ar neatkarīgu apkuri jāizdomā un jāparedz kā nodrošināt siltuma uzturēšanu. Jāuztic savs īpašums kādai tuvai personai un par to jāinformēmājas kontakpersona.

Gatavojoties bargam salam, lūdzam, arī mūsu acīgos sētniekus pievērst uzmanību, kas notiek mājā. Vai durvis un logi ir aizvērti? Vai neveidojas bīstamas lāstekas un sniega kalni uz jumtiem? Svarīga ir sadarbība. Atgādinām iedzīvotājiem, ka jānodrošinās arī ar pietiekamu kurināmā daudzumu, ja ziema izrādītos garāka un spelgonis ieilgtu. Svarīgi, lai malka būtu sausa, tad skurstenis un apkures sistēmas labāk funkcionēs, arī nosēdumi skurstenī veidosies mazāk.

Noteikti aicinu pievērst uzmanību saviem kaimiņiem. Ja zinām, ka blakus dzīvo cilvēks ar kustību ierobežojumiem, ģimene ar maziem bērniem vai iedzīvotāji sirmā vecumā, jauki būtu pasekot līdzi, vai kaimiņš tiek ar visu galā? Ja tomēr konstatējat, ka mājā ir aizsalusi kāda no komunikācijām vai radušās citas problēmas, nekavējoties ziņojiet sava nama pārzinim pa vienoto LNA tālruni 63470303.

Artis Rimma,
SIA „Liepājas namu apsaimniekotājs“ valdes loceklis