05.02.2021 11:34
Siltuma saglabāšana un uzturēšana mājoklī – ir svarīgākais uzdevums, lai stipra sala apstākļos mājas komunikāciju sistēma funkcionētu. Ja ūdensvada caurules nav siltinātas, tad, gaisa temperatūrai noslīdot līdz mīnus 10 grādiem, tās var aizsalt ne tikai zemē, bet arī neapdzīvotās un nekurinātās iekštelpās.

Viena no metodēm, kas var palīdzēt liela sala laikā, ir neliela nepārtrauktas ūdens plūsmas nodrošināšana, atverot krānus. Ilgstoša sala laikā, aukstums ar laiku tiek cauri arī siltumizolācijas materiālam. Ja caurulē tiek nodrošināta nepārtraukta ūdens plūsma, tajā esošais ūdens neatdziest un nepārvēršas ledū. Turklāt izmaksas par aizsalušu cauruļu likvidēšanu ir, sākot no 100 eiro.

Ja nu tomēr ūdensvads ir aizsalis, tad atkarībā no caurules materiāla, var mēģināt sasalumu atkausēt ar karstu ūdeni, smiltīm, fēnu vai sildītāju ar novirzītu gaisa plūsmu. Nekādā gadījumā cauruļu atkausēšanai nedrīkst izmantot atklātu liesmu. Īpaši svarīgi tas ir, ja caurules ir no plastmasas vai izolētas ar uguns nedrošiem materiāliem.

Ūdens un kanalizāciju tīkla aizsalšanu visbiežāk konstatē namos, kuros ir tukši dzīvokļi vai ēka daļēji apdzīvota. 

Aicinām māju kontaktpersonas ieskatīties māju bēniņos un palīgtelpās, lai būtu droši, vai visi logi un lūkas ir aizvērtas un pārliecināties, ka šajās telpās neveidojas caurvējš, tāpat kāpņu telpu logi un durvis, arī pretslīdes materiāla krājumi jāsagā līdz salam.

Sala tuvošanās pastiprināti liek pievērst uzmanību arī ugunsdrošībai mājās ar malkas apkuri vai citiem sildīšanās līdzekļiem, piemēram, elektriskajiem radiatoriem un tml. Atgādinām par dzīvojamo telpu aprīkošana ar dūmu detektoriem.

Gatavojoties bargam salam, lūdzam, arī sētniekus pievērst uzmanību tam, kas notiek mājā - vai durvis un logi ir aizvērti, vai neveidojas bīstamas lāstekas un sniega pārkares uz jumtiem. Atgādinām iedzīvotājiem, ka jānodrošinās arī ar pietiekamu kurināmā daudzumu, ja ziema izrādītos garāka. Svarīgi, lai malka būtu sausa, tad skurstenis un apkures sistēmas labāk funkcionēs, arī nosēdumi skurstenī veidosies mazāk.

Lai meklētu risinājumu, kā novērst ūdens cauruļu aizsalšanu, iesakām izmantot modernās tehnoloģijas – sildkabeļus, kas nodrošina siltuma uzturēšanu komunikāciju tīklos. Tādi pēdējo gadu laikā ir uzstādīti vairāku vecās apbūves namu ūdens sistēmās. Arī šajos gadījumos jāvienojas, kurš mājā būs atbildīgais un laikus ieslēgs un izslēgs apsildi. Vidēji šāds pakalpojums izmaksā, sākot no 20 eiro, un jārēķinās arī ar nelielu elektrības patēriņu ziemā. Vēl 2017.gadā mājas, kurās šādi aizsalumi ziemas laikā veidojās, bija 26, veicot nepieciešamos priekšdarbus, šogad bijušas 10.

Lai izvairītos no komunikāciju aizsalšanas ir svarīgi ievērot dažus noteikumus:

  • vienmēr aizvērt kāpņu telpu, pagrabtelpu, bēniņu logus un durvis,

  • nodrošināt pastāvīgu ūdens plūsmu komunikāciju tīklos,

  • nodrošināt dzīvokļa apsildīšanu.